W 2000 z inicjatywy Marka Belki, sprawującego ówcześnie funkcję ministra finansów, wdrożono do polskiego prawa podatkowego przepisy dotyczące cen transferowych. Do najistotniejszych aktów prawa regulujących problematykę cen transferowych osób prawnych zaliczane są: Art.
9a nakłada na podatnika obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej w przypadku, gdy wartość transakcji z podmiotami powiązanymi z tym podatnikiem (lub podmiotami mającymi siedzibę w raju podatkowym) przekroczy: Dokumentacja taka powinna obejmować w szczególności określenie funkcji podmiotów uczestniczących w transakcji, podejmowane w związku z tą transakcją ryzyko, jak i aktywa, których transakcja dotyczy, wszystkie przewidywane koszty związane z transakcją, metodę i formę zapłaty oraz oczekiwanych przez podatnika korzyści związanych z transakcją.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ceny_transferowe
Z jednej strony pochłania on duże pieniądze, a z drugiej zawsze panuje w nim bałagan, a oblicze biurokracji, jakie tam istnieje staje się wręcz niewiarygodne.
Jeśli więc chcemy ułatwić sobie życie, to przenieśmy naszą księgowość firmową do dobrego biura rachunkowego, gdzie szybko i bezproblemowo wszystkie nasze finanse znajdą się pod kontrolą.Dlaczego? A dlatego, że jeśli jesteśmy przedsiębiorcami i od wielu już lat albo od całkiem niedawna musimy prowadzić całą obszerną księgowość w obrębie swojej firmy, to możemy z tym skończyć.
Z pewnością wiele osób w to nie uwierzy, ale poprzez zamknięcie działu księgowego można wiele zyskać.
Okazuje się, że przede wszystkim pieniądze i czas. Jeśli przekażemy prowadzenie kwestii finansowych do biura rachunkowego, to szybciej niż myślimy skończą się nasze problemy. Prowadzenia ksiąg handlowych czy obsługa pracowników w końcu się dla nas zakończą, bowiem to fachowcy się tym zajmą, a koszty nie będą większe niż dotychczas. .