Drewno jest materiałem anizotropowym, ortotropowym, jego wytrzymałość na ściskanie, rozciąganie, zginanie zależy od kierunku działania sił w stosunku do włókien.Drewno znacznie łatwiej przenosi siły (ma większą wytrzymałość) działające wzdłuż włókien ? wraz ze wzrostem kąta odchylenia tych sił od kierunku włókien wytrzymałość drewna zmniejsza się.W zależności od osiąganej minimalnej wartości wytrzymałości mechanicznej drewno dzieli się na klasy.Przykładowe wartości wytrzymałości drewna na ściskanie w zależności od klasy:Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika)
Dąb (Quercus L.) ? rodzaj drzew, rzadziej wysokich krzewów, zaliczony do rodziny bukowatych (Fagaceae Dumort.).Należy do niego ok.
200 gatunków występujących prawie wyłącznie w strefie umiarkowanej półkuli północnej oraz w wyższych partiach gór strefy tropikalnej.
Najdalej na południe występują na Wyspach Sundajskich. Gatunkiem typowym jest Quercus robur L.. Dąb w Polsce osiąga zwykle wysokość do 50 m i pierśnicę do 2 m. Kończy cykl wzrostowy w wieku 120?200 lat, dojrzałość rębną osiąga w wieku 120 lat, żyje przeciętnie 600?1000 lat.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dąb
Drewno należy do najstarszych materiałów używanych przez człowieka.Pierwotnie stosowane było jako nośnik energii (spalanie) oraz podstawowy materiał budowlany do budowy chałup i domów mieszkalnych, budowli gospodarczych, kościołów, mostów, a także budowli obronnych.Wykorzystywano pnie o zróżnicowanym zakresie obróbki (z czasem przecinane na połówki), deski, a nawet plecionki z cienkich gałęzi. Przez tysiąclecia budowano z drewna ściany, stropy i dachy, kryte dranicami lub gontem.Drewna używano do wykonywania mebli, sprzętów domowych, naczyń (z czasem w konstrukcji klepkowej) i narzędzi, a także do ogrzewania i oświetlania pomieszczeń (łuczywo).
Z drewna budowano środki transportu: łodzie (pierwotnie dłubane w jednym pniu) i okręty, wozy i sanie.Przez dwa stulecia było podstawowym materiałem do wykonywania obudowy górniczej w kopalniach.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Drewno_(technika).