Dzisiaj jest już ono standardem i skorzystamy z niego zarówno przy leczeniu na NFZ, jak również prywatnie. Standardowe znieczulenie dentystyczne to znieczulenie miejscowe z użyciem strzykawki z igłą.
Takie znieczulenie jest skuteczne, ale jego aplikacja może boleć.
Teraz można jednak skorzystać z bardziej zaawansowanych znieczuleń! Warto sprawdzić, czy gabinet posiada urządzenie do znieczulenia komputerowego.
W efekcie jest ono praktycznie bezbolesne, a także działa precyzyjniej. Wybrane gabinety oferują także leczenie zębów w narkozie i gaz rozweselający.Praca w gabinecie stomatologicznym nie jest prosta, często spotyka się osoby z fobiami, które boją się usiąść na fotelu.
Zazwyczaj są to małe dzieci, ale dorośli też bywają strachliwi.W przypadku dzieci fobię można złagodzić - lęk nie jest jeszcze tak mocno zapisany w umyśle dziecka, gorzej jednak, gdy nasz pacjent jest dorosły i boi się zabiegu.
Wtedy w Polsce była to abstrakcja.
Z dbaniem o zęby kojarzył się tylko dentysta. Sytuacja zmieniła się właściwie dopiero w pierwszej dekadzie lat dwutysięcznych.Zaczęto głośno mówić o tym, że gabinet dentystyczny to nie wszystko - obok niego jest jeszcze gabinet ortodonty.
Czasami, do założenia aparatu stałego, konieczne jest usunięcie zdrowych zębów, ponieważ zęby są zbyt duże, za ciasno umieszczone w szczęce.
Wtedy takim zabiegiem zajmuje się dentysta.
Ortodonta dobiera rodzaj aparatu.
Trzeba zaznaczyć, że stałe aparaty ortodontyczne są obecnie bardzo ładne, ozdabiane gumeczkami w wybranym kolorze.
Nie przypominają tych stalowoszarych, które pamiętamy z przywołanych wcześniej filmów.
Pamiętajmy, że warto inwestować w swój uśmiech, bo dodaje nam on pewności siebie.Leczenie kanałowe, czyli endodontyczne to specjalna procedura, która ma na celu uratowanie zęba przed wyrwaniem. Kiedy stomatolog wykonuje ją najczęściej? Endodoncja jest dziedziną stomatologii, która skupia się na leczeniu schorzeń dotykających miazgę zębową i tkanek okalających korzeń zęba.To szczególnie ważne w przypadku próchnicy zębów, która początkowo nie daje żadnych objawów oraz jest trudna do zauważenia przez pacjenta. Standardowa kontrola stomatologiczna powinna odbywać się co pół roku.
Warto jednak wskazać, że stomatolog może zalecić inne terminy wizyt, na przykład w celu oceny efektów leczenia lub w przypadku schorzeń wymagających częstszej kontroli. Do gabinetu warto udać się także wtedy, gdy pojawiają się określone objawy, na przykład ból zębów, obrzęki, ropnie, krwawienie dziąseł, ukruszenia zęba. Zatem systematyczne wizyty w gabinecie dentystycznym to podstawa zdrowia i estetyki zębów – nie warto o nich zapominać!