sztukateria

Dobór sztukaterii pod względem wielkości

Domowa sztukateria stanowi bardzo ważny element wielu pomieszczeń.

Trzeba przyznać, że potrafi ona sprawić, że nawet najbardziej pospolite domowe pomieszczenie zaczyna wyglądać bardzo stylowo.

Dzięki temu domowa sztukateria cieszy się ogromną popularnością wśród osób urządzających nowe domy. Starają się one o to, aby domowa sztukateria została bardzo dobrze dobrana pod względem jej wielkości.

Dzięki temu wszystkie elementy takiej sztukaterii będą mogły zostać odpowiednio wyeksponowane.

W przeciwnym razie najbardziej atrakcyjne elementy sztukaterii mogą stać się niewidoczne.

Bardzo ważne jest także, aby domowa sztukateria posiadała wysokie walory kolorystyczne.

Dzięki temu będzie ona po prostu dodawała uroku domowym pomieszczeniom.

Bonia to spoina podkreślająca układ kamieni

Boniowanie ? dekoracyjne opracowanie krawędzi oraz lica ciosu kamieni podkreślające ich układ. Rozróżnia się następujące typy boniowania, w zależności od: Technika boniowania była znana i stosowana w okresie starożytnego Rzymu. W średniowieczu stosowana była sporadycznie we francuskiej architekturze obronnej XII wieku.

W okresie renesansu nastąpił jej rozwój.

W tynku naśladowano wygląd muru z kamienia, przez wykonywanie profilowania naśladującego układ kamieni w murze, przy pomocy boni.
Bonia to spoina podkreślająca układ kamieni lub rowek w tynku nadający elewacji monumentalny charakter.

Boniowane mogły być całe elewacje albo tylko cokoły, naroża ścian, pilastry, obramowania otworów, filary itp.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Boniowanie

Sztukateria w internetowej encyklopedii

sztukateria
Sztukateria ? stiuki i inne elementy dekoracyjne (np. putta, ornamenty, gzymsy wewnątrz pomieszczeń) wykonane z gipsu lub żywicy poliestrowej, często odlewane i montowane do podłoża (do ścian, sufitów).
Stosowane w architekturze od starożytności, upowszechniły się w okresie renesansu i baroku.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Sztukateria.
Dodane: 23-08-2017 01:49

Tagi: sztukateria wnętrza

Widok do druku:

sztukateria