Zaniedbana skóra może stracić swoje właściwości a co gorsza może już nigdy nie wrócić do swojej świetności, co znacznie obniży wartość takiego przedmiotu.
Jak dbać o skórę na meblach i ubraniach? To proste! Pierwszym krokiem jest regularne czyszczenie powierzchni skóry przy pomocy delikatnego detergentu, często poleca się szare mydło i gąbkę.
Pozwala to oczyść skórę z zebranego brudu.
Po osuszeniu powierzchni można dodać wosk do skór który zabezpieczy i nawilży skórzaną powierzchnię i nieco ja ochroni.Skóry garbarskie po wyprawieniu mogą służyć jako materiał na cholewki, spody, podszewki butów, rękawiczki (skóry podeszwowe, waszowe, podpodeszwowe, pasowe, boksy, welury, nubuki, waterproof, szewro, juchty, podszewkowe, glacé, nappa, zamszowe, odzieżowe, potnikowe). Skóry galanteryjne wykorzystuje się do produkcji teczek, pasków itp., skóry kaletnicze (skóry safianowe) na portmonetki, torebki, skóry rymarskie (skóry blankowe, waszetowe) na uprzęże i inne materiały wyposażenia np. wojskowego..Istnieją także odmiany takie jak skóry tapicerskie, skóry introligatorskie (oprawy książek, manuskrypty), skóry ortopedyczne (protezy, bandaże), skóry techniczne (na pasy pędne, trokowe, uszczelkowe, gazomierzowe, na odzież ochronną), skóry na bębny i na przyrządy sportowe.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra_(surowiec)Rozróżnia się skóry z: policzka, łba, łopatki, grzbietu, zadu, pachwiny przedniej, brzucha, pachwiny tylnej.Skóra jako surowiec w Wikipedii
tapicer legnicaSkóra zwierzęca ma różne właściwości warstwowe w zależności od części ciała z której została zdjęta.Części skóry nazywane są: kark, krupon (słupiec), bok, szczupak.W przypadku zwierząt futerkowych: pyszczek, łepek, ucho, szyja, podgardle, kark, pierś, przednia łapa, grzbiet, bok, brzuszek, zad, biodro, tylna łapa, ogon. Krupon ma najbardziej zwartą budowę.Skóry z karku i brzucha mają mniejszą gęstość, a z pachwin ? najmniejszą.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Skóra_(surowiec)